Proces wytwarzania skarpet może się różnić w zależności od rodzaju produkowanych skarpet i użytych materiałów. Skarpetka w procesie produkcji powstaje podobnie, jak sprężyna - jest tkana kolejnymi, poziomymi warstwami materiałów. To dlatego skarpety w poziome paski wydają się być cieńsze, a skarpety ze wzorami wzdłuż stopy - grubsze. Na lewej stronie skarpety jest znacznie więcej cięcia, stąd wrażenie innej puszystości skarpet. Tyczy się to jednak głównie skarpet wzorowanych.  Poniżej ogólny przegląd tego, jak w naszej fabryce powstają skarpetki, biorąc pod uwagę ich różne typy:

 

1. Wybór materiałów:
Zależy on od rodzaju skarpetek. Typowe materiały obejmują bawełnę, wełnę (także merino, czy jagnięcą), włókna syntetyczne lub mieszanki. W przypadku skarpet sportowych preferowane mogą być materiały odprowadzające wilgoć i oddychające.

 

2. Dzianie lub tkanie:

Sposób wykonania materiału na skarpetki może być różny. Tradycyjne skarpetki często dziergane są na maszynach dziewiarskich okrągłych, tworząc bezszwową rurkę. Tak powstają na przykład jednokolorowe skarpety zimowe. W przypadku skarpet takich jak kolorowe, stosowane są maszyny dziewiarskie płaskie.

 

3. Zamknięcie palców:

W przypadku skarpet bezszwowych, takie jak nasze skarpetki Socks in the Box, palce są zamykane metodą „łączenia palców” lub „zamykania palców”, co pozwala uzyskać gładkie i wygodne wykończenie bez szwów. W skarpetkach wełnianych, czy bezuciskowych, szew powstaje na specjalnej maszynie i często bywa także trudny do zauważenia, zwłaszcza tam gdzie materiał jest nieco grubszy - np. skarpety z frotte.

 

4. Formacja pięty:

W zależności od stylu, pięta może być uformowana w procesie dziania lub możemy wyprodukować skarpetki bez miejsca na piętę. Z takiego rozwiązania często korzystają firmy zlecające produkcje personalizowanych skarpet. Pozwala ono na stworzenie produktu w tzw. rozmiarze uniwersalnym.

 

5. Kształtowanie i wymiarowanie:

Skarpetki są dopasowywane do stopy, a ich rozmiar dobierany jest w zależności od rynku docelowego (np. rozmiary męskie, damskie, dziecięce).

 

6. Funkcje elastyczne i wspierające:

Można zastosować elastyczne włókna lub taśmy, aby zapewnić wsparcie i dokładne dopasowanie. Na przykład skarpetki uciskowe mogą mieć specjalne elementy konstrukcyjne poprawiające krążenie. Dodatkowo naniesiony może zostać tzw. “ABS”, zarówno na zewnątrz skarpety, jak i wewnątrz. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu, trudniej będzie skarpetce zsunąć się z naszej stopy.

 

7. Barwienie i koloryzacja:

Jeśli skarpetki mają być kolorowe lub wzorzyste, kolejnym krokiem jest barwienie lub drukowanie. Może to nastąpić przed lub po całkowitym zbudowaniu skarpet. Większość wzorów nanosimy jednak w samym procesie produkcji, oznacza to że naniesienie nawet niewielkiego, dodatkowego logo na daną skarpetę to ich całkowicie nowa produkcja.

 

8. Wykończenie i kontrola jakości:

Skarpetki poddawane są procesom wykończeniowym, które mogą obejmować pranie, prasowanie oraz wszelkie dodatkowe zabiegi. Przeprowadzane są kontrole jakości, aby upewnić się, że skarpetki spełniają nasze standardy.

 

9. Opakowanie:
Po przejściu kontroli jakości skarpetki są pakowane w celu dystrybucji. Opakowania mogą być różne – od prostych przywieszek i etykiet po bardziej wyszukane opakowania, takie jak nasze autorskie, papierowe i ekologiczne pudełka z papieru recyklingowanego.

 

Należy pamiętać, że skarpetki specjalistyczne, takie jak skarpetki uciskowe, skarpetki na palce lub skarpetki termiczne, mogą podlegać dodatkowym etapom produkcyjnym w celu uwzględnienia określonych cech. Stosowane maszyny i techniki mogą się również różnić w zależności od wyposażenia i wiedzy producenta. Staramy się, aby nasz park maszyn dawał możliwość wyprodukowania każdej skarpetki, jaką może potrzebować nastolatek, czy dorosła już osoba i chętnie podejmiemy się nowych wyzwań.

Sox in the Box
 to powstające w oparciu o wieloletnie doświadczenie oraz rodzinną wiedzę kolorowe skarpetki.  Po wykonaniu projektów, dobraniu odpowiednich surowców sama produkcja skarpetek jest już ostatnim etapem, po którym widzimy nasz pomysł fizycznie -  możemy go założyć, ocenić i rozpocząć testowanie. Tym samym jest to dla nas zdecydowanie najpiękniejszy etap w naszej pracy, którym pragniemy podzielić się z Wami w tym krótkim filmie.