Merino, jagnięca? Poznaj właściwości wełen

Wełna merino i wełna jagnięca pochodzą od różnych źródeł zwierzęcych i różnią się nieco pod względem właściwości. Poniżej przedstawiam porównanie właściwości tych dwóch rodzajów wełny:

Wełna merino pochodzi od owiec rasy merino, które są znane ze swojej zdolności do produkowania miękkiej i delikatnej wełny. Jest jednym z najbardziej miękkich rodzajów wełny dostępnych na rynku, co sprawia, że jest bardzo przyjemna dla skóry. Mimo swojej delikatności, wełna merino jest dosyć ciepła. Ma zdolność do utrzymywania ciepła, co sprawia, że jest idealna do produkcji odzieży na chłodniejsze dni.

Wełna merino ma doskonałe właściwości oddychające, co oznacza, że reguluje temperaturę ciała, zapewniając komfort nawet w różnych warunkach pogodowych. Jest naturalnie antybakteryjna, co oznacza, że ​​hamuje rozwój bakterii i nie wydziela nieprzyjemnych zapachów.

Wełna jagnięca pochodzi od młodych owiec, zazwyczaj w wieku poniżej 7 miesięcy.

Jest również miękka, ale może być trochę grubsza niż wełna merino. Wełna jagnięca jest bardzo ciepła, co sprawia, że jest doskonała na zimowe ubrania i akcesoria. Ma dobrą elastyczność, co oznacza, że ​​może z łatwością dostosować się do kształtu ciała i dobre właściwości regulacji wilgotności, co pomaga utrzymać skórę suchą poprzez odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.

Jest zazwyczaj trwalsza niż wełna merino, co sprawia, że jest bardziej odporna na ścieranie.


Podsumowując, zarówno wełna merino, jak i wełna jagnięca mają swoje unikalne właściwości, które sprawiają, że są cenione w produkcji odzieży i akcesoriów. Wybór pomiędzy nimi zależy od indywidualnych preferencji dotyczących miękkości, ciepła i innych cech.